Tabletki na wypadanie włosów

Tabletki na wypadanie włosów

Przewlekły stres, szybkie tempo życia i zanieczyszczone środowisko sprawiają, że coraz więcej osób zmaga się z problemem wypadania włosów. Zmiana stylu życia na spokojniejszy i zdrowszy może sprawić, że nasze włosy będą w lepszej kondycji. Niezdrowa dieta powoduje niedobory witamin i mikroelementów, co może objawiać się problemem wypadania włosów. W zwalczeniu tej przykrej dolegliwości pomoże dieta bogata w białko, antyoksydanty, witaminy A, C i E i mikroelementy takie jak cynk miedź i żelazo. Nie zawsze jednak można dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji z pożywienia. Wtedy można sięgnąć po suplementy i preparaty witaminowe.

Spis treści:

Tabletki na wypadanie włosów
Co pomoże na wypadanie włosów?
Jakie suplementy na wypadające włosy?
Tabletki na wypadające włosy
Lek na porost włosów


Co pomoże na wypadanie włosów?

Kurację suplementami i witaminami połączyć można z zastosowaniem produktów kosmetycznych dedykowanych problemowi wypadających włosów. Rynek farmaceutyczny i kosmetyczny oferuje szeroką gamę produktów od leków na receptę po suplementy, szampony, odżywki i wcierki, które możemy użyć w walce z tym nieprzyjemnym problemem.
Przed przystąpieniem do boju z wypadającymi włosami należy jednak zasięgnąć porady specjalisty, lekarza dermatologa lub trychologa. Wypadające włosy mogą być bowiem symptomem poważnych procesów chorobowych, które toczą się w organizmie. Jeśli przyczyną wypadania włosów są problemy zdrowotne, np. schorzenia tarczycy, powinno się w pierwszej kolejności rozpocząć leczenie tych chorób pod nadzorem lekarza.


Jakie suplementy na wypadające włosy?

Producenci suplementów oferują obecnie bogaty asortyment suplementów mających nam pomóc w rozwiązaniu problemu wypadających włosów. Jak działają suplementy na włosy? Preparaty te zawierają substancje, które mają za zadanie przedłużyć fazę wzrostu włosa, a także poprawić jego kondycję i wygląd.
W składzie suplementów znajdziemy biotynę, niacynę, kwas pantotenowy i związki biosiarki. Wiele suplementów zawiera także mikroelementy niezbędne dla dobrej kondycji włosów jak cynk, selen, krzem i miedź. Z bogatej oferty rynku możemy wybrać preparaty zawierające wyciągi z roślin np. ze skrzypu czy pokrzywy, lub takie, które w swoim składzie zawierają głównie aminokwasy.
Oferta producentów uwzględnia także potrzeby konkretnych grup konsumentów. Znajdziemy więc suplementy na włosy dla mężczyzn, dla kobiet w okresie karmienia piersią, czy suplementy na włosy dla dzieci.


Tabletki na wypadające włosy

Suplementy w tabletkach mogą być pomocne w walce z problemem wypadających włosów. Odpowiednio dobrane uzupełnią niedobory witamin i minerałów i dostarczą włosom niezbędnych substancji budulcowych.
Jeśli więc problem wypadania włosów pojawił się niedługo po porodzie, warto poszukać tabletek dla kobiet w okresie karmienia, a jeśli problem dotyczy płci brzydszej, warto sięgnąć po suplementy na włosy dla mężczyzn, zawierać bowiem mogą substancje korzystne nie tylko dla włosów, ale wspierające prawidłowe działanie prostaty jak np. palma sabałowa. Wybierając tabletki na włosy, należy zwrócić uwagę na ilość substancji czynnej w medykamencie (szczególnie dotyczy to surowców roślinnych, które powinny podlegać tzw. standaryzacji), ich czysty skład tzn. brak zbędnych lub szkodliwych substancji, a także czy działanie danej substancji poparte jest badaniami naukowymi.


Suplementy i witaminy na włosy

Wiele suplementów na włosy ma w składzie witaminy niezbędne do prawidłowego wzrostu i zdrowia włosów. Niedobór witaminy A zakłóca prawidłowy proces wzrostu włosów, powoduje ich suchość i łamliwość. Witamina E chroni włosy przed zniszczeniem spowodowanym zanieczyszczeniem środowiska i wspomaga krążenie w skórze głowy. Obecna w suplementach na włosy witamina C odpowiada za prawidłową budowę struktury włosa. Biotynę, jedną z witamin z grupy B, można zaś nazwać królową składów suplementów na włosy. Ta wiodąca w składach suplementów substancja odpowiada za prawidłowe odżywienie macierzy włosa, a w konsekwencji za ich zdrowie i blask.


Suplementy i tabletki na porost włosów

By stymulować wzrost włosów, należy odżywić ich cebulki, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych. Najważniejsze z nich to biotyna, witamina A, która odpowiedzialna jest za keratynizacją, a jej niedobór powoduje łysienie, witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, witaminy z grupy B przyspieszają wzrost włosa, witamina E pozwala składnikom odżywczym dotrzeć do wnętrza cebulek włosowych, cynk bierze udział w metabolizmie składników odżywczych, a magnez odgrywa ważną rolę w syntezie aminokwasów. Sięgając po suplementy na włosy, warto zwrócić uwagę, czy tabletki zawierają odpowiednią ilość tych substancji. Uszkodzone mieszki włosowe ożywić natomiast pomogą kwasy omega-3, cynk, witaminy C i D oraz żelazo.


Lek na porost włosów

Minoksydyl uważany jest za najskuteczniejszy lek przeciw łysieniu androgenowemu. Mogą stosować go zarówno mężczyźni jak i kobiety borykające się z tym problemem. Dostępny jest w formie płynu do skóry głowy. Innym lekiem, który stymuluje wzrost włosów jest Kopexil, pochodna pirymidyny, dostępna również w formie płynu.


Skuteczne tabletki na wypadanie włosów

Aby ocenić czy polecane suplementy na włosy są skuteczne, musimy najpierw dociec źródeł problemu. Jeżeli wypadanie włosów spowodowane jest łysieniem androgenowym, pomóc mogą specjalne suplementy na włosy dla mężczyzn. Wybrać możemy suplementy w formie tabletek, które blokują DHT, czyli formy testosteronu będące przyczyną łysienia. Tabletki takie zawierać mogą olej lniany, olej z pierwiosnka, kwercytynę, wyciąg z pokrzywy czy cynk. Wszystkie te substancje mają udowodnione działanie hamujące przemianę testosteronu w DHT.
Kobiety karmiące piersią, które borykają się z problemem wypadających włosów, sięgnąć mogą po dedykowane dla ich problemów tabletki, mając również na uwadze bezpieczeństwo dziecka.
Osoby stosujące diety eliminacyjne lub odchudzające często zauważają problem wypadających włosów kilka miesięcy po przejściu na nową dietę. Skuteczne dla nich mogą okazać się suplementy na włosy z zawartością tych składników odżywczych, które nie zostały dostarczone z pożywienia.


Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

autor artykułu mgr farm. Małgorzata Nowakowska